KENDİMCE   /   Mehmet EYVAZ

 73. Sayı

 

Kesintisiz Eğitim, Kesintisiz Darbe

 

Bizler birer eğitimci olarak biliriz ki insana eğitim şarttır. Çünkü cehaletin anası eğitimsizliktir. Bundan dolayı hepimizin eğitimine ihtiyacı tartışılmazdır. Ancak siz tutarda insana sadece dünyevi ilimleri verip dini ilimlerden mahrum ederseniz bu onu eksik eğitmek olur. Ecdadımız Osmanlı bunun farkında olduğu için Medreselerde hem dünyevi hem de dini eğitim vererek bu açığı kapatmış ve bu eğitim sayesinde dünyada bir numara olmayı başarmıştır. Bize yakışanda budur. Ancak memleketimizi ileriye götürmek istemeyen bir takım cahiller dini eğitimin önü kesilsin diye kesintisiz ama dinsiz eğitimden bir türlü vazgeçmiyorlar. Çünkü onların derdi eğitmek değil, insanı dinden uzak etmektir.

Her konuda her kategoride Müslümanı geri bırakmak, Müslümanın önünü kapatmaktır. Gördüler ki artık uyanıyorlar hemen engel olalım da bizi geçmesinler. Biliyorlar ki bunlar bir kere ipin ucunu ellerine alırlarsa bir daha kolay kolay bırakmazlar. Evet, korkuları budur. Yıllardır darbelerin gölgesi altında yaşamayı, onlara sırt dayamayı adet edinmiş bu yiyici taife ister mi rantları ve rahatları kaçsın. Ama artık çare kalmadığını onlar da iyi biliyorlar sadece bunu kabullenmiyorlar.

Yine yazıyorum bize dünyevi ilimde dini ilimde lazımdır. İnsanın en doğal hakkı inanmak ve inandığı gibi yaşamaktır. Senelerden beri elimizden alınan bu hakkın artık iade edilmesi de Müslümanlara karşı en büyük devlet görevidir.

Bizim arzumuz bütün insanlara faydalı olmaktır. Çünkü inançsız insan sadece kendi menfaatini düşünür.

Selam ve Dua ile…

 

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön