EDİTÖR   /   Orhan YÜZÜKÇÜ

73. Sayı

 

    Kutlu Doğum

 

“Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiyâ, 107)

Sevgili okurlar, Peygamber Efendimizi (s.a.v) anmak için tertip edilen, Kutlu Doğum Haftası bu yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında idrak edilecek. Elbette ki Peygamber Efendimizi (s.a.v) anmaya bir hafta yetmez. Değil bir hafta ömürler yetmez. Efendimizin Doğumuna dikkat çekmek için tahsis edilen bu bir hafta, belki insanların kalbinde bir uyanışa vesile olur. Mevla’m, ömrümüzü âlemlere rahmet olarak gönderilen biricik Efendimizi (s.a.v) anarak, anlayarak ve yaşayarak geçirmeyi nasip etsin.

Kıymetli okurlar, Yüce Mevla’mız, Enbiya suresinin 107. Ayetinde şöyle buyuruyor: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." Bu ayeti kerimeden anlaşılıyor ki Peygamber Efendimizin (s.a.v) varlığı âlemdeki her şeye rahmet. Kendisine dil uzatanlara ve zulmedenlere bile. Öyle ki Allah Resulü kendisine zulmeden insanlara lanet etmemiş, onların helaki için beddua etmesini teklif edenlere, her defasında şu cevabı vermişti: “Hayır, ben lanet okumak için değil, âlemlere rahmet olmak için gönderildim.”

Kendisine dil uzatan ve zulmedenlere karşı bile rahmet olduğunu dile getiren bir Peygambere ümmet olmak kadar büyük bir şeref yok. Böylesi bir Peygambere dil uzatma bedbahtlığına düşen nasipsizlere ise söyleyecek söz yok.

İyi ki doğdun, iyi ki varsın Efendim!

 

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön