BİR KISSA BİR HİSSE   /   Eyüp PURAL

 73. Sayı

    

     Ahir Zamanın Ahı Ve Karı

Ahir zamanın Ahı: Belki de zamanımızın bu kadar kötü ortamlara ev sahipliği yapmasıdır. Bir zaman düşünün ki, namaz için camiye mescide gittiğimizde Resulüllah'ın nur yüzü ile karşılaştığımızı, O’nun sohbetine tanıklık ettiğimizi o zaman bu Müslümanlar bu kadar sorumsuz olabilir miydi? Bu kadar sözlerinde küfür riya kokar mıydı? Bence insan onunla aynı gökyüzünün altında olduğunda günah işlemeyi bırakın, günahı düşünmezdi bile.

Peki, bugün insanlar dışarıda günah işlemeden yüz metre yürüyemiyorlar (genel olarak) bunun sebebi: tabi ki içinde ki nefsine boyun eğmişlikten ve aynı zamanda zamanımızın da buna çok iyi zemin hazırlamasından. Resulüllah'ın dilinden "Haram'a bakanın ahirette gözlerine kurşun dökülecek" deyişi duyduktan sonra zannetmiyorum ki insan yolda başını kaldırarak yürüsün.

Evet, bence ahir zamanın ahı Resulüllahı tam manası ile hissedememek, O’nun gözlerinde ki nura şahitlik edememek. Ya da geri de yazılanların hepsini unutun birde su açıdan bakın "Sır yok! Bakıp ta görebilene gizli yok."

Evet, kuşkusuz Mevla bu dünyayı bir dengede yarattı. Her şeyi noksansız, ahirette insanın itiraz edemeyeceği bir şekilde yarattı. Bugünde Mevla zamane Müslümanların itiraz edememesi için, onları irşad etmesi için bir Mürşidi Kamil gönderdi. Allah'ın Resulü ne ise oda o, o nasıl yaşadı ise Efendi hazretlerimizde o. Geride dedim ya "Görebilene gizli yok" işte bütün mesele (") bu tırnak içinde, yani bütün sorun bizim gözlerimizde; yoksa sevgili Müslümanlar bizim itiraz edebileceğimiz hiçbir şey yok.

 

TARİH MUAZZAM BİR ERKEN UYARMA SİSTEMİDİR

 

Ahir zamanın Kâr'ı: O da peygamberini görmediği halde, zamanın bu kadar olumsuz olduğu halde Asr-ı Saadetteki gibi yaşayan bir mümin zannediyorum daha büyük ecri vardı ki, müsait zamanda kendini muhafaza edip İslam’a hizmetle, hem zamana hem ortamlara hem düzene rağmen İslam’a hizmet kuşkusuz aynı terazide değildir. Toplayacak olursak

Ahir zamanın Ahı: Zamandan ve ortamdan.

Ahir zamanın Kârı: Zamana ve ortamlara rağmen İslam’a hizmet etmenin ayrılacağı olsa gerek. Vesselam.

 

Yazara Mail GönderYazdırBaşa Dön